Hall of Fame
  • Hall of Fame Instructions
    Hall of Fame Cover Sheet

     

    Capital University Athletics Hall of Fame

    2011 Hall of Fame Class

    2010 Hall of Fame Class

    • Darrin Blackford '86
    • Eric Morrison '84
    • John Phillips '80, G '86
    • Wilfred Schnier '66
    • Roger Welsh, Muskingum '64

     2009 Hall of Fame Class

    • Scott Baxter '91
    • Donald Forsyth '55
    • Dave Grube
    • Ken Weixel '80

    2008 Hall of Fame Class

    • Jill Walker White '98
    • Joe T. Glassco '83
    • Kristin Long Clement '97
    • Tim R. Mueller '88

    2007 Hall of Fame Class

    • Carrie Ferguson Henry '97
    • Chad R. Coconis '96
    • John R. Keel '89
    • Michael K. Kauffeld '88 

    2006 Hall of Fame Class

    • Keith E. Szanto '88
    • Paul Bernlohr '53
    • Robert J. Arnold Jr. '73
    • Trina Nisbet Gerhard '91

    2005 Hall of Fame Class

    • Jim Bline 
    • Keith Willike '88
    • Larry Metz '58
    • Laura Schmelzer '94
    • Mike Eberhardt '88

    2004 Hall of Fame Class

    • John Harbage '73
    • Melinda Jo Wolf Anthony '92
    • Sandra Buddelmeyer White '93
    • Steven Gibson '86

    2003 Hall of Fame Class

    • Albert A. White '62
    • Brian Speelman '79
    • Chad Raymond '80
    • Sarah Merklin Hensley '92

    2002 Hall of Fame Class

    • Donald E. Kalb '72
    • Hugh L. Stockert '56
    • Richard L. Mette '70
    • Thomas Lanier '89

    2001 Hall of Fame Class

    • Daniel Susil '49
    • James Brandon '72
    • John Pride '63
    • Leona Austin '77
    • Richard K. Snouffer '52

    2000 Hall of Fame Class

    • Colbert Byrom '72
    • David P. Lewis '72
    • Ed Susi '86
    • Glenn "Sam" Barrett '50
    • Randy Fee '82

    1999 Hall of Fame Class

    • David Truex '77
    • Michael Shade '79
    • Muriel Iffland Lepley '47
    • Randy Pfeiffer '71
    • Rick Meindl '78
    • Steve Wigton '81
    • Todd Fisher '86

    1998 Hall of Fame Class

    • Aaron Folsom '75
    • Harold E. Regan '49
    • Shelley Blackburn '83
    • Thomas Dunson '81

    1997 Hall of Fame Class

    • Bill Stebelton '83
    • Craig Knechtel '78
    • Daniel Jones '69
    • Jerry Walke '60
    • Shirly Geiser Gibbs '48

    1996 Hall of Fame Class

    • Gerald Havel '42
    • Greg Hauel '42
    • James Dafler '71
    • Joyce Brickley '86
    • Mary Fuhr Moss '86
    • Micheal G. Hout '75
    • Russell Lynch '46

    1995 Hall of Fame Class

    • Charles Townley '41
    • Charley Hess '72
    • Eugene Caslin '75
    • Gergory Arnold '75
    • Janet Prock Parke '63
    • Leslie Mihalov '79
    • Roy Hoch '50
    • Shirley Meuser '55

    1994 Hall of Fame Class

    • Beth Klopfer Rice '77
    • Mary A. Roess '33
    • Mary Fischer Stuckey '45
    • Michael W. Adams '74
    • Paul E. Katterhenrick '53
    • Thomas F. Beck '58

    1993 Hall of Fame Class

    • Jim Makar '65
    • Micheal T. Goodman '71
    • Mike Stumpf '73
    • P. Scott Weakey '73
    • Paul E. Keltner '46

    1992 Hall of Fame Class

    • C. Gordon Shira '48
    • Eugene Shade '50
    • James Stolzenbach '25
    • John Ph Young '47
    • Robert Z. Kavanagh '55
    • Walter R. Wietzke '43

    1991 Hall of Fame Class

    • Fritz Stafford '56
    • Milton Schultz '31
    • Paul Hunt '68
    • Roger Davis '65

    1990 Hall of Fame Class

    • Alan Gene Stockert '58
    • Dave Veenendaal '65
    • Jim Demo '64
    • Larry W. Gornall '66
    • Tom Rutan '65

    1989 Hall of Fame Class

    • Al Pesek Parker '41
    • Murphy D. Moultry '67
    • Norman C. Divine '50
    • Paul W. Snyder '58
    • Richard E. Bauerle '49

    1988 Hall of Fame Class

    • C. Eugene Slaughter '50
    • C. Leon Simpson '68
    • Gordon G. McMaken '67
    • Jan M. Laitos '36
    • Ronald F. Mauller '57

    1987 Hall of Fame Class

    • C William Billkiad '33
    • Don W. Skinner '59
    • Joel S. Dill '62
    • Robert B. Beelman '66
    • Robert W. Lewis '66

    1986 Hall of Fame Class

    • Charles Hunsaker '66
    • James Carlisle '47
    • Ronald Paxson '66
    • Stanley Shelgren '31
    • Walter B. Heischman '32 

    1985 Hall of Fame Class

    • Arthur Slate '61
    • Gary Mauller '65
    • John Butler '56
    • Paul Schellhase '36
    • Ray Heischman '38

    1984 Hall of Fame Class

    • Bernard "Brownie" Cellar '48
    • Frederick R. Radloff '50
    • John E. Braun '23
    • Paul Weaver '40
    • Richard Stock '47

    1983 Hall of Fame Class

    • Aaron A. Anderson '31
    • Earl F. Brenning '38
    • George H. Steele '60
    • George W. Freeman '39
    • Richard E. Cermelj '62
    • Robert L. Swanger '56
    • Rowland O. Wenzel '40
    • Vince Chickerella '52

    1982 Hall of Fame Class

    • Duane C. Pelky '61
    • Fred Bernlohr '18
    • Harold W. "Hal" Horton '55
    • Herbert Shrider '47
    • Milton "Dan" Sheatsley '28

    1981 Hall of Fame Class

    • Albert C. Schiff '34
    • Edwin E.Prange '27
    • Ernest Winterhoff '16
    • Harry E. Campbell '39
    • J. Mikal Outcalt '59
    • John R. Cherrington Jr. '55
    • Richard Ott '47
    • William Siefert '25

    1980 Hall of Fame Class

    • Arnold Boots Nieman '27
    • Charles Heilman '41
    • Dale J. Helmick '40
    • Dana Swineheart '35
    • Fred Bernlohr '44
    • Fred D. Heischonan '37
    • George E. Troutman '58
    • Lharley H. Meyer '25
    • Paul H. Elsass '41
    • Paul Walters '47 

    1979 Hall of Fame Class

    • E. Eugene Mechling '31
    • John Trego '36
    • Kenneth D. Pleger '58
    • Paul E. Klopfer '46
    • Paul L. Davidson '33
    • Rober Kalish '46
    • Robert Benlohr '55
    • Vernon D. Ridenour '20

    1978 Hall of Fame Class

    • Charles F. Kessler '58 
    • Edwin Garver '58
    • Fred A. Brideweser '31
    • John F. Landrum '34
    • Kenneth W. Heisler '38
    • Robert G. Kennedy '50
    • Robert M. Geist, Jr '43
    • William F. Bernlohr '27